Od ukupno osam banaka koje posluju u Republici Srpskoj, tri su već obavijestile korisnike kredita sa promjenjivom kamatnom stopom da će doći do povećanja rata za juli.
Јoš tri banke pripremaju informaciju da će biti promijenjen iznos anuiteta. Iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske kažu da će banke taj posao završiti do kraja ovog mjeseca.
Imena svih banka, čiji će korisnici za anuitet kredita sa promjenjivom kamatnom stopom već od jula izdvajati više novca, nisu poznata. Ono što je sigurno je da je njih šest od osam, koje posluju sa sjedištem u Srpskoj, potvrdilo povećanje rata za svoje klijente.
Dvije banke se još nisu odlučile za ovaj korak. Procenat povećanja anuiteta nije isti za sve, mada rast kamatne stope može da bude isključivo u onom procentu koliko je rastao euribor. Bankari kažu da je to blago povećanje.
- Sve zavisi od toga kada vam ističe ugovor. Ako je vrijednost euribora 0.25, sutra 0.27, a bila je u zavisnosti od euribora na taj dan, radi se obračun za naredni period za narednu godinu dana - kaže Sanja Malić iz službe za marketing PR NLB Banka AD Banja Luka.
Sve banke koje povećavaju rate kredita po osnovu promjenljive kamatne stope dužne su obavijestiti klijente o tome. Iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske apeluju na korisnike da dobro pročitaju ugovor.
- Ukoliko imaju bilo kakvu sumnju, ukoliko misle da nešto nije u redu, Agencija za bankarstvo ima tu ulogu da čuva sistem, da provjerava, u skladu sa Zakonom mogu da nam se obrate. Agencija za bankarstvo je dužna na svaki taj prigovor da reaguje - kaže direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske Srđan Šuput.
Korak ka povećanju kamatne stope napravila je i Evropska centralna banka. Odlučili su da referentnu kamatnu stopu povećaju za 50 baznih poena radi, kako kažu, borbe s inflacijom koja je rekordna u Evrozoni.
Kristin Lagard, predsjednica Evropske centralne banke je rekla da je Upravno vijeće preduzelo dalje ključne korake kako bi se osiguralo da se inflacija vrati na njihov cilj od dva odsto u srednjem roku.
Stručnjaci kažu da se i u narednom periodu može očekivati daljni rast referentne kamatne stope, i kad je riječ o Federalnim rezervama, tako i kada se govori o Evropskoj centralnoj banci – i naravno, povećanje euribora.
- Ovaj rast je neophodan da bi se očuvala cjenovna stabilnost, bez obzira što će opterećenje građanima biti veće, veća makroekonomska stabilnost i niži rast cijena su svakako bolja opcija - mišljenja je profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Dragan Gligorić.
Ono što stručnjaci ne očekuju jeste veliko povećanje kamatne stope, dok u bankama na ovaj način, da bi očuvali vrijednost novca, kamate usklađuju sa inflacijom.